Проект „Енергийно ефективна модернизация на селищните системи за външно изкуствено осветление на гр. Ловеч и с. Дойренци”
Програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“
ПРОЕКТ „ЕНЕРГИЙНО ЕФЕКТИВНА МОДЕРНИЗАЦИЯ НА СЕЛИЩНИТЕ СИСТЕМИ ЗА ВЪНШНО ИЗКУСТВЕНО ОСВЕТЛЕНИЕ НА ГР. ЛОВЕЧ И С. ДОЙРЕНЦИ”
Договор за БФП № BGENERGY-2.001-0101-007 от 14.03.2021 г.
ПРОЦЕДУРА № BGENERGY-2.001 - „Рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура - системи за външно изкуствено осветление на общините“
ПРОГРАМА „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“ (ВЕЕЕЕС), финансирана по
ФИНАНСОВИЯ МЕХАНИЗЪМ НА ЕВРОПЕЙСКОТО ИКОНОМИЧЕСКО ПРОСТРАНСТВО 2014-2021 Г. (ФМ на ЕИП 2014-2021)
БЕНЕФИЦИЕНТ - ОБЩИНА ЛОВЕЧ
ПАРТНЬОР - „ЕМПИЕНЕРДЖИ ООД“, Кралство Норвегия
ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ПРОЕКТА: 25 месеца - от 14.03.2021 г. до 14.04.2023 г., съгласно сключено споразумение № BGENERGY-2.001-0101-C02 от 12.09.2022 г.
ОБЩА СТОЙНОСТ НА ПРОЕКТА - 1 172 503 лева, както следва:
Финансиране от ЕС - ФМ на ЕИП - 996 627.72 лева.
Национално финансиране - 175 875.48 лева.
Основна цел на проекта:
Чрез изпълнение на предвидените мерки за енергийна ефективност да се повиши класа на енергийното потребление на системите за външно изкуствено осветление в гр. Ловеч и с. Дойренци, с което да се осигурят по-добри условия за живот на местното население и по-високо качество на градската среда.
Специфични цели:
- Да се намали годишното потребление на първична енергия с 888 560 kWч./год.;
- Да се намалят емисиите на парникови газове с 1241 тона/годишно спестени емисии СО2 и се подобри качеството на въздуха в България;
- Да се повиши качеството на работната среда и живот на 43 242 души, жители на Община Ловеч, също така да се повиши пътната безопасност за пешеходците, да се намали умората на хората при шофиране и др.;
- Да се осигурят условия на жизнена среда в съответствие с критериите за устойчиво развитие;
- Подобряване на състоянието на околната среда, включително намалени разходи за здравеопазване, разходи за строителство на пречиствателни съоръжения, намалена вероятност за санкции от ЕК във връзка с опазване на околната среда.
Проектът включва дейности по:
- Замяна на съществуващите конвенционални улични и паркови осветителни тела с високоефективни LED осветители;
- Въвеждане на автоматизирана система за централизирано управление и мониторинг на уличното осветление;
- Въвеждане на мерки за използване на енергия от възобновяеми енергийни източници.
Очаквани резултати от изпълнението на проекта:
- Повишаване на ЕЕ в Община Ловеч;
- Намаляване на крайното енергийно потребление, намаляване на разходите за енергия и косвено намаляване на парниковите газове;
- Подобряване на експлоатационните характеристики и удължаване на жизнения цикъл на уличното осветление;
- Осигуряване на по-добра жизнена среда.
В проекта е предвидено използване на Възобновяеми енергийни източници за захранване на уличното осветление, като се използват соларни модули. На покрива на сградата на бившето СПТУ „Дочо Пенков“, в северна индустриална зона, ще се монтира фотоволтаичнa централa, която ще работи с хибридни инвертори и блoкове с акумулаторни батерии. Енергията, събраната пред деня ще бъде складирана в акумулаторните батерии и отвеждана към уличното осветление вечерно време. Предвижда се електрическата енергия, произведена от ВЕИ, да е минимум 10.7 % от необходимата за уличното осветление.
Реализацията на проекта ще допринесе за постигането на общите цели на ФМ на ЕИП 2014-2021 за намаляване на икономическите и социалните различия в Европейското икономическо пространство и за укрепване на двустранните отношения между държавите донори и общините от Република България чрез финансов принос в сектор изменение на климата и енергията от възобновяеми източници, както и ще допринесе за постигането на националните индикативни показатели за спестена енергия за 2020 г., свързани с икономия на енергия при крайното енергийно потребление и при първичното енергийно потребление.
След приключване на дейностите по проекта, ще бъдат достигнати 75 % енергийни спестявания.
Екип проект
инж. Петър Деков - ръководител на проекта
инж. Пламен Зорков - технически експерт
Миглена Стефанова - финансов експерт
Десислава Йорданова - експерт "Информация и комуникация"
Пламена Попска - експерт "Тръжни процедури"