Българене
Кмет
Пламен Станев Мицов
Кметски съвет
1. Станимир Тонов Петков
2. Пламен Митков Папазов
3. Данаил Димитров Кандев
4. Иван Венциславов Иванов
5. Йово Любомиров Иванов
Протокол за избор на Кметски съветници - мандат 2023 - 2027
Протокол за избор на Кметски съветници - с. Българене - архив
За контакт
06917 22 34; 0884704073
Информация за населеното място
ГЕОГРАФИЯ - Село Българене се намира на 17 км. южно от гр. Ловеч. Разположено е в продълговата котловина с посока запад-изток. От север е заградено с ридове на Ловчанските височини /655 м/, а от юг – височините на Средния Предбалкан /874 м/ непосредствено на север от селото се издигат височините: „Драгийчовец“ – 546 м, „Неделки“ – 466 м и „Кулата“ – 488 м, които го запазват от студените северни ветрове. От юг се изправят „Заногите“-789 м, „Правец“ -679 м и „Трасиля“ – 623 м. Западната и източната част на селото остават открити за ветровете, които не позволяват да се задържат студените и замърсени въздушни маси. Котловината, в която се намира селото, се понижава и разширява на запад до леглото на река Осъм – 250 м, а на изток се стеснява и повишава до местностите „Айкънът“ и „Каяджикът“ – 500 м.
Българене граничи със землищата на селата Казачево, Прелом, Малиново, Стефаново, Лешница, Абланица и Хлевене.
В тези си граници землището на Българене включва към 29 300 дка земя.
Климатичните условия се отличават с известно разнообразие и изменение в стойностите на отделните метеорологични показатели. Средната температура за зимата е около 0 градуса, за летните месеци – около 22 градуса.
В землището на селото почвената покривка е представена от сиви горски почви , ерозирани в различна степен. Естествената растителност е от широколистни дървесни видове – дъб, бук, габър, бряст, ясен.
През землището на Българене, покрай самото село, от 1974 г. преминава първокласен път София-Варна. От западната част на землището минава друг шосеен път – Плевен-Ловеч-Троян, през Троянски проход за южна България.
ИСТОРИЯ - Данните за историята на Българене през античността и ранното средновековие са оскъдни. Но някои останки, могили и градежи около селото, подсказват за живот през древността. В местността „Орлова глава“, са намерени кремъчни ножове. Покрай с. Българене минава един от главните римски пътища, съединяващи провинциите Мизия и Тракия – „Траянов път“. Следите му, макар и на места да е значително разрушен, все още личат от двете страни на р. Осъм. Широчината му е около 3 метра, а настилката е от големи каменни плочи. На около 300 м североизточно от селото се намира и така нареченото „Римско кале“, което е свързва с римската пътна и отбранителна система.
Селото носи името си още от средновековието и го запазва през епохата на османското владичество.
През Втората българска държава, в землището са възникнали два манастира, по-късно унищожени от османското нашествие.
Жители на селото са участвали в освободителните войни на България.
Запазени са сведения за Ганчо Куковски - участник в четата на Хаджи Димитър.
Участници в Ботевата чета са Стоян Колев Господински и Пенко Грозев Симов.
Никола Колев Баралейски, Марин Иванов Берхатлийски, Банчо Илиев Димовски и Пенко Грозев Симов са опълченци, включили се в боевете при Шипка, Стара Загора и Нова Загора.
КУЛТУРНИ И ПРИРОДНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ:
- Народно читалище „Изгрев-1926 г.“
- Паметник на загиналите във войните
- Празник на селото – Голяма Богородица – празнува се по Юлианския календар на 28 август
Събития, празници, обществени дейности
Традиционен курбан за Кръстовден раздадоха в ловешкото село Българене
четвъртък, 14 септември 2023 г.
Курбан за Кръстовден раздадоха в ловешкото село Българене
сряда, 14 септември 2022 г.