Чавдарци
Кмет
Красимира Атанасова Бинакова-Ахмедова
Кметски съвет
1. Теменужка Евгениева Костова
2. Огнян Бисеров Орлинов
3. Христо Атанасов Христов
4. Атанас Минков Ластарджиев
5. Ралица Йорданова Димитрова
Протокол за избор на Кметски съветници - мандат 2023 - 2027
Протокол за избор на Кметски съветници - с. Чавдарци - архив
За контакт
06946 22 73; 0884704103
Информация за населеното място
Селото е разположено на десния бряг на река Осъм, отдалечено от нея на около 3 километра, в последните гънки на Стара планина. Разнообразно е землището му: на юг – скалисто и безводно със слаби гори, на север покрай реката - блатисто и равнинно. Може би и заради тези блата /или езера/, селото се е наричало Лъжене, /легендите говорят за село Горно Лъжене, Лъгина, Лъзан, Лезен – преведени на български, първото означава езеро, а второто и третото – извор/. Земните недра на Чавдарци са съхранили останки от далечни исторически времена – от първобитния човек, през периода на тракийското заселничество до римското владичество. Първобитните хора са живели в Лъжeнската пещера – в нея са намерени глинени фрагменти от съдове, черепи на хора, отдавна живели на тази земя. Траките са оставили своите могили, своите характерни погребални делвички с прахта на мъртвите.
От римляните са останали части от известните им пътища, водещи към крепостта “Kалето” в село Александрово и към пещерата, останки от селището, изразени в копия, стрели, гривни, брошки, саркофага, който сега е в Археологическия музей в град София. Следите на селището се губят със залеза на Византийската империя, остава неизвестна и съдбата на Лъгина, или Лъзан / Лезен /. Настъпва дългото Османско иго и плодородните земи са заграбени от турски бейове и спахии. Възниква селището Суван Лъжене, а жителите му в последните години на чуждо владичество са роби на Агуш бей.
След Освобождението бившите раи изправят приведените си рамене. Първи кмет, първи учител… През 1885 година е построено първото училище с две класни стаи, а на 3 април 1927 година учителите основават читалището в селото. След победата на Девети септември започва истинският възход на Чавдарци- нови сгради, нови пътища,успехи във всяка дейност. Днес в селото живеят около 320 жители, постоянни и временно пребиваващи. НЧ “Просвета-1927г.” е единственият културен институт тук. Дейността се развива предимно чрез младото поколение, представящо се на местно и регионално ниво. Към Библиотеката при читалището има действащ културно-информационен център по програма „Глобални библиотеки – България”.
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
МАНДРАТА (ЛЪЖЕНСКАТА, ВОДНАТА ПЕЩЕРА)
От средата на 17 век – 1640 год. е първата по-детайлизирана информация за пещера Водната /Мандрата при село Чавдарци, Ловешко. Тя се съдържа в доклада на първият български архиепископ Петър Богдан до Римската конгрегация, където между другото, срещу датата 24 септември е изписано: „Посетих селото Горно Лъжани….При това село има една пещера /Мандрата-б.а./ в планината, естествено направена, толкова дълга и широка, че биха влезли много люде. Вътре има извор с вода студена като лед и образува поток като крустил.“
Първото известно проучване е направено от Н.Радев на 18 септември 1926 год. През същата и 1929 год. В.Миков провежда археологически разкопки и датира находките от енеолита и желязната епоха. Подробно проучена, картирана и описана от инж.П.Петров през 1931 год. и по-късно от национални експедиции през 1965-1978 год. В този период пещерата е превърната първоначално в мандра, откъдето носи и едно от синонимните си имена, а по-късно – в склад.
Пещерата се намира на 2-3 км от село Чавдарци, в СЗ периферия на Деветашкото плато, Среден Предбалкан. Дължината й е 450 метра. Хоризонтална, разклонена, изворна, пещера развита по основна пукнатина в посока С/СИ. Входът й е с напречно сечение неправилен полукръг, ширина 12 и височина 7.5 метра. Входната зала е с размери 81х35х15 метра в чийто южен край се отделят две галерии – лява речна с дължина 165 метра и дясна суха, дълга 103 метра. Пещерата дренира карстови валежни води от по-високите части на платото. Фауната е представена от 13 вида безгръбначни, от които троглобионт е паякът Porrhomma profundum. В пещерата се влиза свободно.
Събития, празници, обществени дейности
Осветиха новия дом на кметството в ловешкото село Чавдарци
неделя, 17 септември 2023 г.
Празник в Чавдарци по повод 95 години от създаването на НЧ “Просвета –1927 г.”
събота, 09 юли 2022 г.