Къкрина
Кметски наместник
Иваничка Димитрова Станчева
Обществен съвет
1. Десислава Иванова Димитрова-Върбанова
2. Таня Борисова Нейкова
3. Иван Николаев Андреев
Протокол за избор на Обществен съвет - мандат 2023 - 2027
Протокол за избор на Обществен съвет - с. Къкрина - архив
За контакт
06928 22 33; 0884704086
Информация за населеното място
Село Къкрина е разположено в югозападния край на Деветашкото карстово плато, където завършва Дунавската равнина и започват предпланините на Балкана. Намира се на 18 км. източно от град Ловеч, който е общински и областен център.
Граничи със селата Брестово, Тепава, Гостиня, Горно Павликени, Прелом и Малиново от Ловешка община и селата Малък Вършец и Петко Славейков от Севлиевска община.
Селото е свързано с преки шосейни връзки с градовете Ловеч и Севлиево, а чрез тях и с други градове на Централна Северна България.
Преданията говорят, че селото е основано преди повече от 400 години. Тогава се е намирало на 3 километра в югоизточна посока от сегашното. Постоянните набези на османлиите, минаващи по пътя Ловеч-Севлиево, принудили жителите му да го напуснат и се преместват на 3 км. североизточно в камениста безводна местност „Калето”. Според преданието населението заболяло масово от чума и били принудени да се преместят отново. Разделили се на две – едните се заселили на мястото, на което днес е село Брестово, а другите спрели край един извор и така сложили началото на днешното село Къкрина. Името му идва от квакането на жабите в локвите край извора. Съдбата на жителите на Къкрина днес не се различава от тази на много български села по време на над двайсетгодишния преход към пазарно стопанство, започнал след 1990 г. Млади хора почти няма, от 140-те постоянни жители на селото почти всички са прехвърлили работоспособна възраст. Поминък на къкриненци са земеделието и животновъдството. Две фирми обработват земята на селото, друга е създала цех за сушене на билки. В селото има кравеферма, три овцеферми и една козеферма. За невероятната природа и чистия въздух на Къкрина се знае дори в Испания. 15 къщи в селото са собственост на испански граждани, които периодично се завръщат тук. Част от тях отдават ремонтираните къщи на онези, които желаят да развиват екологичен туризъм, а селото е начална отправна точка за пътешествие из района. То е едно от десетте села в Деветашкото плато, от които може да се стигне до прочутите Крушунски водопади.
Района е карстов със скални комплекси, които са място за редки видове птици и прилепи.
Едно от най-известните места, свързани с революционната дейност на Апостола Васил Левски, е Къкринското ханче, което му е дало последен подслон преди да бъде заловен от турските заптиета призори на 27 декември 1872 г.
От съществуващите писмени документи е известно, че по поръчение на Българския революционен централен комитет (БРЦК) ханчето е наето от Христо Цонев (Латинеца). Там се провеждат заседанията на местния революционен комитет, намират подслон и някои комитетски хора. След залавянето на Левски и двамата му последни придружители до София-Никола Цвятков и Христо Цонев, то е изоставено. Благодарение достойното държане на Апостола пред специалния съд двамата са освободени и се завръщат по домовете си в Ловеч, но Христо Цонев не подновява дейността си в ханчето. След Освобождението никой не се интересува от него и то е обречено на забвение. Минават години, постройката се руши, а в края на 19 век пожар я доунищожава, като остават само основите. През лятото на 1901 г. проф. д-р Парашкев Стоянов, тогава лекар в Ловешката болница, заедно с Никола Цвятков, посещава руините на ханчето. Проф. Стоянов прави снимка на основите и запазва за историята разположението и размерите му.
На 26 декември 1901 г. родолюбиви ловчанлии и къкриненци поставят паметна плоча на мястото, където е бил заловен безсмъртният син на България. На 5 юни 1924 г. по инициатива на. д-р Никола Сяров, роден в с. Къкрина, е основан граждански комитет "Васил Левски". Неговата цел е възстановяването на ханчето.
С много упоритост и енергия от страна на членовете на комитета са събрани средства и на 11 април 1926 г. е положен основният камък. Постройката е завършена в края на 1926 г., но събирателната дейност на експонати продължава и на 10 май 1931 г. музеят е открит тържествено.
В двора е издигнат плет по подобие на този, който Левски се е опитал да прескочи в онази злокобна утрин. Вековен бряст , единствен свидетел на залавянето на Апостола , на 14 Февруари 1997 година след силна буря пада на земята. През 1998 година той е укрепен и издигнат на постамент. До стария бряст, в непосредствена близост до плета, е издигнат скромен паметник.
В Къкринското ханче не спира потокът от посетители, идващи тук, за да почувстват атмосферата на онези тежки години и да се поклонят пред подвига на безсмъртния Апостол на българската свобода.
Друга забележителност на селото е църквата „Успение Богородично” построена през 1884 година , а от 1974 година е паметник на културата. Не случайно за официален празник на Къкрина е избран 15 Август – Голяма Богородица.
В низината под църквата се намират обновената селска чешма и „Мечата дупка”. Тук по линия на Деветашкото плато е изграден и „Кът за отдих”.
НЧ”Васил Левски 1924” – с деветдесет годишна история. Към читалището функционира певческа група, която участва в събори и надпявания в региона и страната. В клуба по интереси се празнуват всички празници, годишнини и рождени дни. Във фоайето на читалището има изграден кът от старинни вещи „От раклата на баба”
Сдружение „Заедно за Къкрина” - група ентусиасти, които за кратко време спечелиха няколко проекта, работиха усърдно и обновиха централната част пред здравния дом.
В градинката до читалището по проект спечелен през 2015 година е изградена „Красива градина в Къкрина”.
Близо до селото се намира язовир „Селище”, където има място за спане, почивка, риболов и отдих на открито. Планинска прохлада, чист въздух и природна среда с лековити билки и места за почивка са предпоставка за отдих и туризъм в село Къкрина.
Събития, празници, обществени дейности
Доброволчески акции за почистване в с. Къкрина
четвъртък, 21 март 2024
Кметът на Ловеч участва в празника за Деня на будителите в село Къкрина
сряда, 01 ноември 2023
Кметът на Ловеч учства в празника на възрастните хора в с. Къкрина
вторник, 03 октомври 2023
Голяма Богородица е голям празник за село Къкрина
вторник, 15 август 2023
Кметът на Ловеч участва в пролетен празник на село Къкрина
вторник, 21 март 2023
Село Къкрина празнува на 15 август
понеделник, 15 август 2022
Гражданско поклонение в Къкринското ханче отбеляза 185 години от рождението на Васил Левски
понеделник, 18 юли 2022
Доброволци почистват два дни в село Къкрина
събота, 16 юли 2022