Лешница

Кметски наместник
Дамян Неделчев Дамянов
Обществен съвет
1. Неделчо Нанов Неделчев
2. Христо Цочев Табаков
3. Надежда Кинова Власковска
4. Пенка Вълкова Василева
5. Пенка Петрова Василева
Протокол за избор на Обществен съвет
За контакт
06922 22 28 ; 0884704088
Информация за населеното място
Лешница е малко, но китно и спокойно село, сгушено в гънките на Предбалкана. Разположено е край река Осъм, по средата на пътя Ловеч–Троян. С удобното си местоположение, чист въздух, и невероятно красиви гледки към билото на Стара планина, чисто българското селце се превръща все повече в прекрасно място за отдих и туризъм.
До Освободителната война 1877-1878 г. в селото, което според стар документ е носело името Аллаединлер (Алаеддин=човек който дава борба, за да раздигне вярата), са живели само турци. По време на Освобождението всички турци избягали и през есента на 1877 г. дошли първите заселници - българи от опожарените през лятото на същата година Троян и Шипково. Първият следосвобожденски кмет на Лешница бил троянският революционер и кмет на града Иван Марковски. В продължение на 15 години (до 1892 г.) идват нови семейства от троянските села и махали. Лешница постепенно придобива чисто троянски облик, като до 1937 г. се числи към Троянска околия. Това е едната уникалност на Лешница - че от чисто турско село (дълги години то носи името Турска Лешница) се превръща в чисто българско.
Друга любопитна особеност е, че само след двайсетина години новите заселници, за един много кратък период - от 1902 до 1904 г., изградили своя храм, носещ името на свети Иван Рилски, който станал покровител на селото. Храмът бил осветен на 1 ноември 1904 г. През 2004 г., на стогодишния юбилей на храма, завършва реставрацията и зографисването на църквата му.