Малиново
Кмет
Зия Хасанов Търнаксъзов
Кметски съвет
1. Хасан Ахмед Караали
2. Милка Минкова Ангелова
3. Данаил Христофоров Данчев
4. Кенан Алиев Джевлеков
5. Есад Алиев Караалиев
6. Юсеин Кязим Даалъ
7. Юлейхан Алейдинова Караджова
Протокол за избор на Кметски съветници - мандат 2023 - 2027
За контакт
06910 22 25; 06910 22 34; 0884704089
Информация за населеното място
Село Малиново се намира в планински район. Старото му име е Острец (Турски Острец) сменено с указ номер 562 от 6 април 1971 г. Намиращо се на 18 километра югоизточно от гр.Ловеч то е част от Ловешка община.Релефът е ридово-хълмист с най-висок връх в района - "Кръста" 803 метра. В землището около днешното село са открити следи от поселищен живот още от римския период. Останки от крепост има над яз.Крапец. По местни предания селището е възникнало под крепостта в месноста Юртлука. Има запазен на места и римски път, който е свързвал Ловеч с Търново. В близост до тях има три пътеуказателни могили. През 1974 г. при селскостопански работи е открит глинен съд с 2826 бронзови монети от Никополис ад Иструм, Марцианополис, Дионисополис, Одесос, Адрианополис, Филипополис, Августа Траяна и др.сечени от римски императори през втори и трети век.
По време на османската империя Малиново е едно от най-големите села в района с многобройно християнско население. С името Остиридж (Острец) поселището е отбелязано в османо-турския регистър на Никополския санджак от 1479 година с 18 християнски домакинства. Според войнушкия регистър от 1548 година селото дава голям брой войнуци и ямаци. При налагането на исляма в началото на седемнадесети век повечето от жителите му, бягайки от поробителите се разселват, като една част се премества на днешното му място, друга забягва чак в Дедеагачко, а трета поставя началото на махала Острец (днешен квартал на гр.Априлци). Доказателство за това намираме в османо-турския документ от 1658, в който се споменават двете селища с името Острец. В кааза Лофча - Остеридж и кебир (Малиново) и Кючук Остеридж (Малък Острец в днешното Априлци). В следващите векове на робството селото запазва войнушкия си статут. Отбелязано е в регистър на войнуци от първата половина на Осемнадесети век. Впоследствие вероятно част от населението е ислямизирано, като в навечерието на Руско-Турската война 1877-1878 година в селото има 200 християнски семейства и 80 мюсюлмански. В подготовката на Априлското въстание 1876 година се включва и даскал Спас, но е заловен, пребит и умира от раните си. При настъплението на руските войски в хода на войната повечето мюсюлмани напускат селото и бягат с турската войска.На тяхно място се заселват жители от Българене и Белиш. За първи кмет е избран Камбур Кольо Гайдар. Във войните 1885 г., 1912-1913 г., 1915-1918 г. загиват 56 души от селото.
Празникът на баклавата е визитната картичка на Малиново. Идеята е по този начин да се сближат различните етноси, връщане на хората назад в спомените и предаване на традициите на младите. Организатори са местното читалище „Събуждане – 1927 г.“ и кметството в селото. В кулинарната изложба-конкурс се състезават десетки видове домашно приготвена баклава. Качеството и външният им вид ще бъдат оценявани от специално жури.
Баклавата е традиционен десерт в Малиново, поднасян на трапезата на всеки празник. Сиропираният сладкиш е световно известен и макар че съществуват спорове коя е родината му, важното е, че все още има хора и у нас, които лично приготвят тесто, разточват го и го пекат на много тънки кори, напълнени сетне с орехови ядки или шамфъстък и залети със захарен сироп, обясняват майстори на вкусотията. Всеки дошъл на празника може да опита от всяка баклава, обещават пък организаторите.
Събития, празници, обществени дейности
За 12-и път в Малиново празник на баклавата
събота, 05 октомври 2024 г.
150 козунака и писани яйца раздадоха в Малиново на великденски празник днес
вторник, 07 май 2024 г.
В читалищата в общината традиционно самодейци и деца заедно боядисваха яйца на Велики четвъртък
четвъртък, 02 май 2024 г.
Ловешките села Малиново и Умаревци празнуват
събота, 30 септември 2023 г.
Кметът на Ловеч участва във великденския празник на село Малиново
понеделник, 17 април 2023 г.
Празникът на баклавата в Малиново се проведе за десети път
събота, 24 септември 2022 г.