Пресяка

Кметски наместник
Валентина Николаева Цвяткова
Обществен съвет
1. Александър Недков Иванов
2. Павел Петров Петров
3. Велислава Маринова Христова
4. Цветан Йотов Колев
5. Никола Ангелов Метев
Протокол за избор на Обществен съвет
За контакти
069242320 - Кметство;
0884704091 – Кметски наместник
Информация за населеното място
Село Пресяка е китно българско селце, разположено на 6 км. източно от град Ловеч, на 160 км. североизточно от София и на 24 км. от магистралния път Варна – София. Землището заема 21,083 км2 площ, с 365 м. надморска височина. Населението наброява около 380 души.
В непосредствена близост до селото минава река Осъм. Климатът се характеризира с топло лято и студена зима.
Данни за селото съществуват още в ранната 1480 година, в Османските данъчни регистри – с преобладаващо българско население (плащащо данъци, включително и за отглежданите прасета). Името Прасека е в директен превод от Османски език означава пресечена месност, предвид, че турците са изписвали имената на селищата „пригодени“ според произношението на техният език. В последвалите векове на владичество, турското население става все повече (било поради изселването, било поради ислямизирането/турцизирането на българите), като непосредствено до Освобождението то представлява мнозинство.
След 1878 г., в следствие масовото изселване на турското население и масовото заселване на българско такова, (предимно от района на Стара планина-Габровско) и до днес населението е 100% българско/християнско.
В с. Пресяка функционира Народно Читалище „Христо Ботев”, основано през 1928 година, което развива богата художествена и творческа дейност. Създадената, през 1958 год. група за автентичен фолклор, носеща името „Българка“ и днес продължава активната си и богата творческа самодейност, с участия в много събори, конкурси и фестивали. Носител на златни и сребърни медали, почетни знаци, дипломи, грамоти и други отличия от различни фолклорни събития.
Традиционният празник на селото се провежда ежегодно, на 2 август (Илинден) в двора на църквата, с приготвяне и раздаване на курбан за здраве и благополучие. Празникът е свързан с празника на Православния храм „Св. Пророк Илия“ - една от забележителностите на с. Пресяка.
Старият храм е изграден и осветен през 1942 година от митрополит Филарет. Почти оттогава енорийски свещеник в този храм е бил отец Васил Цанков, който служи до 2002 година, когато е освободен поради напредналата му възраст и влошено здраве. През зимата на 2000 година покривът на храма се самосрутва. По милост Божия, това става няколко часа след неделна света Литургия, когато всички хора са си заминали и там не е имало никого. Комисия от специалисти установява, че стените на храма са в опасност от срутване. Камбанарията на храма е в отделно строително изпълнение, със здрави колони и основи, и е взето решение тя да се запази. След разработването на нов проект за храма, на 15 октомври 2008 година е положен основния камък на строежа на мястото на стария. Новият православен храм „Свети пророк Илия” е построен и осветен на 25.07.2015 година от Негово Високопреосвещенство Лочански митрополит Гавриил. И днес той събира жители и гости на празници и по различни поводи, свързани с живота на селото.