ОСНВ и ПИЦ вчера проведоха поредната дискусия по метода „Световно кафене”
Общински съвет по наркотичните вещества /ОСНВ/ и Превантивно-информационен център за борба с наркотичните вещества /ПИЦ/ проведоха поредната дискусия по метода „Световно кафене” на тема „Наркотици и опасни комбинации”. Инициативата се състоя на 18 октомври в СУ „Тодор Кирков“- Ловеч. Ученици от гимназията дискутираха с младежи от ПЕГ „Екзарх Йосиф I“ завършили обучението „Връстници обучават връстници“. Целта на мероприятието е младежите да се запознаят с видовете наркотици, динамиката в развитието на търсенето, употребата и злоупотребата с психоактивни вещества и въздействието им върху човешкия организъм. По време на форума стана ясно, че първите стъпки на „зарибяване" могат да бъдат и неосъзнати от жертвата. Тийнейджърите от ПЕГ споделиха истински истории по темата. В Плана за изпълнение на Програмата за превенция на употребата на наркотични вещества на ОСНВ е заложено регулярно да се провеждат дискусии по метода „Световно кафене“ на различни теми, където по ротационен принцип ще вземат участие ученици от всички училища. Този метод на дискутиране е модел – подходящ и интересен за млади хора, който едновременно е ефективен, различен и забавен.
По време на това “Световно кафене” учениците от ПЕГ “Екзарх Йосиф I“ и СУ „Тодор Кирков“- Ловеч формулираха отговори на въпросите: Как влияят наркотиците върху общото здраве на индивида и върху неговата психика? През какви етапи минава човек след започване на употребата на наркотици в емоционален аспект? Има ли разлика между физическо и психическо отказване от наркотици? Какви са вариантите на изход от зависимостта на наркотиците? Може ли да се приеме, че марихуаната вреди на психичното здраве и защо? Какво е синтетичен наркотик? Какви са начините за предлагане, може ли да се открие с тестовете предлагани в аптеките и т. н. Изказаните мнения бяха обобщени.
„Световно кафене“ е метод за творческо решаване на проблеми, целта на който е да улесни сътрудничеството в разговора и да спомогне за споделяне на нови идеи и мнения. В този процес се създава атмосфера, наподобяваща кафене, в която участниците обсъждат въпрос или проблем в малки групи около масите на „кафенето”. На равни интервали от време на време участниците се местят на други маси / с други подтеми/, като на всяка остава по един домакин, който да обобщава информацията от предходния разговор. По този начин разговорите се обогатяват чрез кръстосване на идеи, генерирани в предишни разговори с другите участници. В края на процеса основните идеи се обобщават и се обсъждат по-нататъшни възможности.
Превантивно-информационен център за борба с наркотичните вещества предлага безплатни консултантски услуги при употреба, злоупотреба и зависимост от алкохол, наркотици и други психоактивни вещества. Гарантирана анонимност. /Сградата на Стоматологията, 3 етаж, тел.068/601 367/.
Обърни се към ПИЦ за компетентна помощ.