Освобождението на Ловеч през 1877 г. в графики и книги

Има дати в историята ни, които губят обикновения си календарен смисъл, но остават паметни и величави през вековете. Такава дата за ловчалии е 22 август 1877 г. Руско-турската война от 1877–1878 г. и Освобождението на България от османско владичество влизат в аналите на световната история като едни от най-значителните събития през втората половина на ХІХ в.
Бойните действия приключват за по-малко от година. България е освободена, Румъния, Сърбия и Черна гора получават самостоятелност. Освободени са и част от Грузия и Западна Армения. Ликвидирана е османската власт в Босна и Херцеговина. С освобождението ни от робското иго е осъществена мечтата на плеяда велики възрожденци и революционери за българска свобода и независимост. Най-сетне макар и не в етнически граници е възстановена българската държавност и въпреки жертвите възтържествува една човешка правда, възкръсва от пепелищата и жестокостите една нация.
Рисунките в изложбата са на акредитираните към армиите чуждестранни художници и кореспонденти. Те са красноречиви за подвига на воините, участници във военните действия. Много изследвания, посветени на войната, също се илюстрират с рисунки и гравюри. Сред тях са книгите: Франц Любояцки. Илюстрована хроника на Руско-турската война 1877 (Дрезден, 1878); Амеде льо Фер. История на войната в Ориента (Париж, 1878); М. Хозиър. Руско-турската война. История на Източния въпрос. Т. 1 (Лондон, след 1878); Виктор фон Щранк. Илюстрована хроника на Руско-турската война 1876–1878 (Лайпциг, 1878) и др.
Европа добива визуална представа не само за военните действия и за трънливия път на победата, но и за бита на българина, за облика на градове и села, за природата на Балканите, която очарова всеки с уникалността си.
Изображенията се съхраняват в богатата колекция от книги, карти и атласи, притежание на отдел „Краезнание” при Регионална библиотека „Проф. Б. Цонев”.
https://osvobojdenielovech.wixsite.com/osvobojdenietolovech -виртуалната витрина може да бъде видяна на сайта на Регионална библиотека и в профила и във фейсбук