Общинска администрация Ловеч / Република България
Translate to English
- + A

Телефон за сигнали:

0884 215 092

Учители от ППМГ участваха в обучение в ЦЕРН - Женева

Учители от ППМГ участваха в обучение в ЦЕРН - Женева

Учители от Профилираната природо-математическа гимназия (ППМГ) – Ловеч, са участвали в обучение в ЦЕРН – Женева, Швейцария, от 13 до 21 юли, съобщиха от училището. Те са преподавателите по природни науки Тодоричка Митева - физика и астрономия, Илияна Хинкова – химия и опазване на околната среда, и Даниела Симеонова – зам.-директор по учебната дейност и учител по физика и астрономия. Трите са били част от групата от 30 преподаватели от цялата страна, класирани по Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“, модул 3 „Международно сътрудничество в областта на квалификацията на педагогическите специалисти – обучения по международни споразумения за обучение на учители“.

Програмата е включвала лекции, посещения на място, изложби и практически семинари, които са запознали с авангардната физика на елементарните частици.

Лекциите са били представени от водещи български учени, работещи в ЦЕРН - доц. Румяна Хаджийска, инж. Георги Анчев, д-р Иван Глупков, д-р Антон Димитров, Ралица Манчева, Зорница Захариева, Александрина Дочева, инж. Жечка Тотева, инж. Мирослав Атанасов. Разисквани са темите „Физиката на елементарните частици“, „Детекторите на елементарни частици – CMS, ATLAS, ALISЕ и LHCb“, „Комплексът ускорители на ЦЕРН и тяхното управление“, „Хигс бозонът и експериментални наблюдения“, „Медицинска физика“, „Тъмна материя - изследвания извън границите на стандартния модел“, „Фабрика за антиматерия и център за данни“, „Електроника за експериментите в ЦЕРН“, включващи детайлно запознаване с  най-големия комплекс от ускорители в света.

Основният проект е Големият адронен ускорител (LHC), протон-протонен  колайдер с максимална проектна енергия 14 TeV, разчетен също за ускорение на тежки йони освен протони. Провежданите на него експерименти се състоят в анализ на продуктите, получени при сблъсък на ускорените частици. Четирите основни детектора на частици са разположени в четири подземни шахти. Това са огромни съоръжения и всеки от тях има свое име – например експеримент ATLAS и CMS са многоцелеви експерименти. Експериментът LHCb произвежда субатомни частици, наречени красиви кварки, каквито не се срещат естествено в природата, а детекторът за изучаване на физиката на тежките йони и кварк-глуонната плазма ALICE.

Учителите са посетили LEIR – Пръстен за Йони с Ниски Енергии; LINAC 2 – Линеен Ускорител 2  и  ISOLDE – установка за изучаване на ядрени изотопи, особено вълнуващи били посещенията в детекторите, като за запознаване CMS детектора са слезли на 94 метра под земята, за да разгледат установките в детайли.

Български учени са били гидове на учителите и във Фабриката за антиматерия, където е необходимо частиците да се забавят, антипротонът привлича позитрон и това е началото на антиматерията.

Участниците в обучението са имали шанса да са част от първите посетители на обновения Science Gateway, научен портал с действаща изложба с макети на детайли от LHC. В една от лабораториите са направили Камера на Уилсън, с която наблюдавали елементарни частици от космически лъчения.

Общинско радио Ловеч
Програма за енергийна ефективност в МЖС
Solvit - ефективно разрешаване на проблеми в ЕС
Единен информационен портал за Европейските фондове
ОП Региони в растеж
Възобновяема енергия
Националната телефонна линия за деца 116 111
Ефективен CAF потребител
Сдружение местна инициативна група Летница - Ловеч