Зам.-министър Георги Събев: Подходът за гарантирани бюджети на общините ще бъде запазен и в новия програмен период

Заместник-министърът на земеделието Георги Събев взе участие в Регионалната дискусия, организирана от НСОРБ в Ловеч на 23 ноември за кметовете и председатели на общински съвети от Северозападна България. Той увери присъстващите, че Стратегическият план по Общата селскостопанска политика вече е внесен за повторно разглеждане от ЕК. Прецизирани са всички текстове, по които съответните Генерални дирекции на Комисията са изпратили своите бележки и коментари и страната ни очаква одобрение за планираната европейска подкрепа до 2027 г.
През следващия програмен период ще бъде запазен подхода на гарантираните бюджети, увери присъстващите заместник-министър Събев. Малко над 500 млн. евро са мерките, по които общините ще имат възможност да кандидатстват в следващия петгодишен период на действие на Стратегическия план / 2023 – 2027/. Министерството на земеделието е готово в работен формат с НСОРБ да бъдат обсъждани възможностите за прецизиране на ресурсите и за отчитане на спецификата та отделните общини и региони.
По отношение на подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР), заместник-министър Събев увери, че към момента няма забавяне в разглеждането на подадените проекти. Наваксано е изоставането, натрупано през последните години.
В следващия програмен период за реализиране на проекти по подхода ЛИДЕР е предвиден финансов ресурс от 8% от общия бюджет на Стратегическия план или 282 млн. евро. Георги Събев отбеляза, че се очаква удвояване на териториалното покритие на общините, които прилагат подхода ЛИДЕР.
Георги Събев припомни, че в момента тече прием по подмярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“, който е удължен до 23 декември. Той изрази увереност, че могат да бъдат подготвени качествени проекти, които ще са полезни за жителите на общините. „Вярвам, че с увеличението на бюджета до малко над 150 млн. лева, ще се подпомогне развитието на регионите. До настоящия момент са подадени 1 457 проектни предложения, от които за 642 има сключени договори за финансиране на обща стойност близо милиард лева или 535 млн. евро“, каза още той.
Заместник-министърът посочи, че първата процедура за проверка на административното съответствие по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ е приключила и почти всички подадени 110 проектни предложения преминават успешно следващата стъпка.
НСОРБ е важен партньор за прилагането както на европейски, така и на национални политики, подчерта заместник-министърът на земеделието Георги Събев и изрази надежда, че а общините ще бъдат ключов партньор за прилагане и усъвършенстване на националното законодателство.
Заместник-министърът обърна внимание на новата рамкова програма, която се изготвя в Министерството на земеделието, за подкрепа на регионални традиционни продукти. Нейната идея е да се използва потенциала на местните продукти, характерни за даден регион, които могат да помогнат за открояване на местната идентичност и да стимулират предприемчивостта на хората. Това е един от факторите, повишаващи атрактивността на дестинациите и дава възможност българските общини да се възползват от тенденцията за търсене на уникални продукти и преживявания. Предвижда се да бъдат търсени и възможности за подкрепа за възстановяване на производството на специфични храни и продукти.
В тази връзка е и вторият аспект, който фокусира усилията на МЗ – разработване на единни правила за организиране на фермерски пазари по места и справедливи и изпълними критерии за приготвяне и продажба на малки количества домашни храни. Предстои и в двете направления да бъдат изготвени препоръки, които биха подпомогнали както общините, така и местните производители. Работата в тези направления пряко кореспондира с визията на Зелената сделка за скъсяване на търговските вериги и намаляване на посредниците, подробно разписана в концепцията „От фермата до трапезата“.
С НСОРБ – обратна връзка по 2 направления: фермерски пазари и малки количества храна, които могат да се предлагат на пазара – разработване на правила. Предстои и за двете да се разработят правила, така че да бъдат стимулирани местните производители и насърчавана икономическата активност. Това е една от меките за насърчаване на скъсяването на търговските вериги, намаляване на посредниците и в контекста на От фермата до трапезата.
Георги Събев изрази надежда, че създаването на единни политики и механизми за подпомагане на дребните местни производители може да повлияе положително на икономическата активност и да допринесе за развитието на общините. Неслучайно темата предизвика сериозен интерес и провокира дискусия в рамките на Регионалния форум, който се проведе на 23.11.2022 г. в Ловеч.
Заместник-министърът увери, че изготвянето на единни правила може да бъде условие за подготовка на национална финансираща програма, по която общините да имат възможност да кандидатстват.
(НСОРБ)