Скобелево
Кмет
Сузана Христофорова Янчева
Кметски съвет
1. Георги Милков Тодоров
2. Лидия Славкова Петкова
3. Тихомир Стойчев Тодоров
4. Радослав Едрев Вълчев
5. Диана Пенкова Василева
Протокол за избор на Кметски съветници - мандат 2023 - 2027
Протокол за избор на Кметски съветници - с. Скобелево - архив
За контакт
06924 82 30; 0884704095
Информация за населеното място
Скобелево е едно от петте села в България, което носи името на прочутия генерал Скобелев. То се намира на пет километра западно от гр. Ловеч, на 230 м. надморска височина. Разположено е в равнинната част, заобиколено от ниски гористи хълмове, които го обграждат с венец от зеленина. На север са гористите масиви на Печи гъска и Аджибовото, на запад – общинската мера, Гюнето, Бялата пръст и Люляката, на юг – Копаджика, Гюргевец и Тепето.
Най-високото възвишение е Люляката, чието било е покрито изцяло с разноцветна люляка, а полегатият и склон на изток е обрасъл с акации и липи, излъчващи прохлада и аромат в селските къщи. Фактически Люляката е най-забележителната местност, както с необичайната си растителност, така и с височината си спрямо околните хълмове.
На изток селото е отворено към града и е свързано с него с асфалтиран път. Граничи със селата Лисец, Радювене, Гозница и Продимчец/от 1969 г. Гозница и Продимчец са квартали на Ловеч/. Релефът на селището е хълмисто – равнинен, изграден от тънкослойни варовици и мергели. Климатът е умерено континентален, с преобладаващи западни и северозападни ветрове. Средната годишна температура е 11,4 градуса по Целзий, а средната сума на валежите е 636 мм на квадратен метър. Общата площ на землището е 12 263 дка. Горите заемат 4921 дка. Те са широколистни, с преобладаващ бук, дъб, габър, липа, леска. Представители на животински свят, които с всяка изминала година намаляват са лисици, диви свине, сърни, зайци, белки, гугутки, пъдпъдъци и фазани.
Скобелево е малко красиво село, потънало в зеленина от овощни и декоративни дървета и грижливо обработвани градини. През него протича малка река, която през лятото и в сушави години често пресъхва. Тя се пресича от четири моста, които свързват двете махали.
Има безспорни данни, че селището е съществувало векове преди завладяването на България от турците през 1396 г. В Ловешкия район са открити находки, които недвусмислено потвърждават, че земите са били населени още по време на траките, по-късно завладявани от римляните.
Легендата разказва, че селото се е намирало на около един километър югозападно от днешното си местоположение – между Гюргевец и Тепето, в подножието на Люляката. Дълго време в нивите на дядо Димитър Кичука след освобождението са изкопавали керамични съдове, женски накити, стари монети, части от човешки и животински скелети. Запазена е в народната памет за старото село следната легенда:
„ Двама братя се влюбили в една и съща лична мома. Нито единият, нито другият искал да се откаже от любовта и. Скарали се те на хорото, нахвърлили се един срещу друг с ножове и пред погледа на гиздавата хубавица и насъбралите се на веселието, взаимно се убили. Възмутен от станалото, владиката проклел селото с думите: „От триста да останат три“, т.е. да се свърши докрай младото поколение. Появил се мор. Не се раждали вече деца, не се чувал вече детски смях. Нямало радост и веселие, заглъхнали хората, песните и седенките. Тогава местните старейшини решили да се изгради селото на ново място – днешното Скобелево.
Сега в селото живеят 250 човека по постоянен адрес и още около 100 временно регистрирани.
В с. Скобелево функционира Народно Читалище „Просвета-1934 г.“, което развива будна читалищна дейност. Организират се множество празници по повод 1 юни, Бабин ден, Зарезан, Никулден, 1 март, Сирни Заговезни, Лазар, Великден и др. Певческият състав към читалището взема участия в много конкурси със състезателен и гостуващ характер.
В селото има спечелен проект по ПУДООС, по който е реализиран и е изграден прекрасен кът за отдих за жителите на селото.
Празникът на с. Скобелево се чества на 6 Септември в Деня на Съединението, с официално поднасяне на венци от кмета на гр. Ловеч и местните жители и техните гости, последвано от празнично веселие с музика и празничен обяд.
Събития, празници, обществени дейности
Проект по ПУДООС разкраси село Скобелево, община Ловеч
понелелник, 06 ноември 2023 г.
Жителите на Скобелево отбелязаха своя празник с тъежество в двора на ремонтираното читалище
събота, 09 септември 2023 г.
Жителите на Скобелево, община Ловеч, отбелязаха традиционно своя празник
събота, 10 септември 2022 г.