Лисец
Кмет
Борислав Стойчев Иванов
Кметски съвет
1. Венцислав Христов Вълчев
2. Венцислав Иванов Вълчев
3. Калина Панчева Кънчева – Праскова
4. Свилен Цандев Иванов
5. Милко Маринов Митков
6. Петя Радославова Карагьозова
7. Светослав Любенов Данаилов
Протокол за избор на Кметски съветници - мандат 2023 - 2027
Протокол за избор на Кметски съветници - с. Лисец - архив
За контакт
06911 25 00; 06911 25 50; 0884704075
Информация за населеното място
Село Лисец се намира в северна България и е част от община Ловеч.Селото при създаването си е било разположено в местността „Селището“ след което е преместено в днешния район. Същото е разположено в северните склонове на Стара планина и се намира на 7 км северозападно от гр. Ловеч.
Землището на селото е на площ от 38 хил.дка и граничи с землищата на гр. Ловеч, с. Катунец, с. Скобелево, с. Радювене, с. Николаево и с. Баховица и може условно да се раздели на две части - плодородна /обработваема земя/ от изток и планинско-хълмиста част на запад, състояща се от широколистни гори, ливади, пасища и обработваеми земи. От землището водят началото си Мирьова река и Чернялка.
Населението на селото през годините е променлива величина. Най-много жители са регистрирани през 1934 г. като броят им е 2259 човека. От последното преброяване през 2011 г. жителите на селото са 804 човека.
Селото е родно място на редица видни личности /общественици, учени, административни ръководители и други/. Безспорно сред тях се откроява личността на дядо Ванко Рибенски който е бил кмет на селото и поколенията ще го помнят с това, че е дал живота си за да спаси селото от унищожение. На академик Стойчо Панчев е присвоено званието почетен гражданин на гр. Ловеч. До него се нареждат редица професори, доценти и преподаватели. Не можем да не споменем и факта, че от селото са произлезли множество ръководители на предприятия, летци, разузнавач, кметове на община Ловеч, артисти, народен представител и други.
2-ри август е празникът на селото известен в цялата страна с прочутата обредна чорба на местността „Врани кладенец“. Тази обредна чорба е обичай който се изпълнява вече 87 години в местността „Врани кладенец“ от където носи името си. В резултат на драматичните събития през 1926 г. когато селото е щяло да бъде опожарено а населението му изселено поради един злонамерен донос,според който в селото се е укривала бандата на Дочо Узуня останала в историята с много кървави обири в Ловешко и страната. На 2-ри август същата година подп. Коев командир на Ловешкия гарнизон спасява селото с думите „Лесно е да разрушиш едно село но е трудно да се създаде“. Днес за благодарност на съдбата лисичани пренасят курбан за своето спасение, а инициативен комитет през 1996 г. решава 2-ри август да бъде обявен като ден на Лисец. Освен празника на селото трябва да се отбележи, че са съхранени и доразвити традициите като джамалуване, коледуване, лазаруване и други.
Събития, празници, обществени дейности
В навечерието на 2 август /Илинден по стар стил/ Лисец отбеляза своя празник
събота, 27 юли 2024
Читалището в Лисец домакин на среща семинар с фолклорен клуб от София
понеделник, 25 март 2024
Самодейците от село Лисец с две грамоти от фестивала в Неделино
понеделник, 04 септември 2023
Ловешкото село Лисец по традиция празнува двоен празник
събота, 29 юли 2023
Стартираха работни срещи в селата на територията на Община Ловеч във връзка с разработване на СВОМР
сряда, 26 юли 2023
Голям фолклорен празник "Да зажънем по съседски" се проведе в Йоглав (обновено)
неделя, 02 юли 2023
Коледари огласиха с песните си сградата на община Ловеч
вторник, 20 декември 2022
Лисец отбелязва 95 години читалище и празник на селото
петък, 29 юли 2022
НЧ „Светлина –1927 г.” в село Лисец в петък празнува 95 години
сряда, 27 юли 2022
Множат се наградите на фолклорните състави към читалището в Лисец
сряда, 08 юни 2022